Tolkien i pierwsza wojna światowa. U progu Śródziemia- John Garth

"Jednak mimo zamiłowania do romansu i wysokiego stylu Tolkien nie widział 
w wojnie nic przygodowego, szykownego czy świętego."

Po tę książkę sięgnęłam z prostego powodu: uwielbiam twórczość J. R. R. Tolkiena. Do tej pory czytałam jedynie jego powieści, nie miałam jeszcze okazji czytać książek biograficznych na jego temat. Świat, jaki wykreował Tolkien jest ogromny, pełen szczegółów i tajemnic. To właśnie to przyciągnęło mnie do tej książki. Ciekawość wobec tego, skąd czerpał on inspiracje do swoich dzieł.

Na początek kilka słów na temat wydania, gdyż książki tego typu mają też dla mnie wartość wizualną. To taka literatura, którą zostawiam na półce i nigdy nie sprzedaję. Książka została wydana w twardej oprawie z bardzo fajnym tłoczeniem na tytule oraz autorze, co nadaje całości uszlachetnienia. Całość jest szyta, więc czyta się bardzo wygodnie, a książka się nie niszczy. Niestety mój egzemplarz od wydawnictwa został najprawdopodobniej uszkodzony przez kuriera (wgniecione rogi), co przyprawiło mnie o mały ból serca. W środku ciekawa oprawa graficzna, tekst w logicznej chronologii oraz mapy, które są przydatne w trakcie lektury. Znajdziecie również fotografie nawiązujące do treści, co dla mnie zawsze jest świetnym plusem. 

Byłam naprawdę zaskoczona dokładnością i rzetelnością informacji, jakie zostały tu przedstawione. Autor nie operuje plotkami, ale każdą informację stara się prezentować w sposób zweryfikowany, potwierdzony. Wydarzenia z życia Tolkiena porównuje z procesem powstawania książek oraz detalami, które zostały zaczerpnięte z życia rzeczywistego. Całość to naprawdę obszerne omówienie tego, jak pierwsza wojna światowa wpłynęła na jego postrzeganie życia, kreowanie bitew, czy wyobraźnię. W tej książce przeczytacie nie tylko o samej wojnie, ale też o życiu przed wojną, o studiach na uniwersytecie, jego miłosnych przeżyciach, szkoleniach wojskowych oraz chorobie. Całość nie jest raczej lekką poczytajką, którą pochłoniecie w jeden wieczór. Analizie historii towarzyszy również analiza tego, jak zmieniała się pomysłowość i twórczość Tolkiena w czasie. Przy konkretnych wydarzeniach z życia, autor zamieszcza fragmenty dzieł Tolkiena, które pokazują poszczególne etapy jego życia i twórczości. Aby wychwycić niuanse, o których pisze John Garth, trzeba się zdecydowanie skupić, ale mimo to, lektura była dla mnie czystą przyjemnością. 

John Garth podkreśla szczególne znaczenie bitwy nad Sommą, w której J. R. R. Tolkien brał udział. Poznajemy jak w tym okresie zmieniał się jego światopogląd i jak wpłynął on na finalny całokształt Śródziemia. W tym miejscu poznajemy również realia pierwszej wojny światowej, czyli życie obozowe, szkolenia, potyczki, śmierć tysięcy ludzi, stres, strach, dezinformację żołnierzy. Choć omawianie wojny i wojskowości nie jest celem tej książki, to nie da się ukryć, że i w tym temacie możecie zdobyć tutaj solidną dawkę wiedzy. Całość książki to niezwykle ciekawa analiza życia i psychologii Tolkiena. Analiza skupia się na najważniejszym okresie jego życia i wpływie, jaki ten okres miał na uwielbiane przez nas książki. Myślę, że nie jest to lektura dla każdego, ale zdecydowanie jest to świetna propozycja dla fascynatów tego człowieka i jego twórczości. 

Za egzemplarz dziękuję:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Iskierka czyta , Blogger