Panowanie smoka. Ilustrowana historia dynastii Targaryenów. Tom 1

W czasach kiedy królowały smoki…

George R. R. Martin zapewne nie jest idealnym pisarzem (czy tacy w ogóle istnieją?), ale z pewnością jest dla mnie wyznacznikiem dobrze rozplanowanych historii. W "Grę o tron" wpadłam jak śliwka w kompot, a Targaryenowie od samego początku stali się moimi ulubieńcami. Nic więc dziwnego, że zapowiedź serialu wywołała we mnie ogromne szczęście, a ujrzenie tego przewodnika spowodowało, że oczy zaświeciły mi się jak pięć złotych. Czy warto się skusić na tę pozycję?

"Panowanie smoka" jest po prostu piękne i porządne. To pozycja dużych wymiarów wydana w twardej oprawie. Waszą uwagę z pewnością zwrócą cudowne ilustracje, pełne kolorów i detali, umieszczone na dobrej jakości papierze. Całość jest zszyta, dzięki czemu łatwo otwiera się na dowolnej stronie bez niszczenia grzbietu i kartek. Już samo wykonanie sprawia, że to wydanie warte jest każdej złotówki, ale treść tego tytułu wcale nie pozostaje gorsza.

Przewodnik rozpoczyna się opisem poszczególnych krain ze świata Siedmiu Królestw. Dla wprawionych czytelników twórczości Martina część tych informacji z pewnością wyda się oczywista, ale uważam, że to dobre rozpoczęcie przewodnika: przypominamy sobie w ten sposób najistotniejsze fakty, które miały wpływ na losy dynastii Targaryenów. Dalej treść ułożona jest chronologicznie, zaczynając od podboju krainy przez Aegona I. Są to wydarzenia umiejscowione niemalże 100 lat przed panowaniem Viserysa, czyli początkiem serialu "Ród smoka". To wszystko sprawia, że przewodnik sprawdzi się świetnie jako esencja wiedzy dla czytelników znających te serie, jak również dla początkujących czytelników lub chociażby entuzjastów stricte tego serialu.

Opisywane wydarzenia są przedstawione w sposób jasny i uporządkowany. Tutaj nie miałam zbyt dużego zaskoczenia, gdyż z góry spodziewałam się historii w pigułce. Autorzy skupiają się na najistotniejszych faktach, ale nie pomijają postaci drugoplanowych grających istotną rolę w poszczególnych sytuacjach. Cały przewodnik jest świetnie zindeksowany, dzięki czemu szukając informacji o konkretnej postaci, szybko znajdziecie to, czego potrzebujecie. 

"Panowanie smoka" to według mnie pozycja obowiązkowa dla każdego z fanów George R. R. Martina. To również doskonała propozycja dla fanów serialu poświęconego dynastii Targaryenów. Tak cudowne wydanie perfekcyjnie sprawdzi się w formie prezentu. Jeśli posiadacie w swoich biblioteczkach ilustrowany "Świat lodu i ognia" to wiecie z pewnością, o czym mówię. Te dwie pozycje wspaniale do siebie pasują! Przewodnik ten nie jest jednorazową lekturą. Przekonałam się już o tym podczas oglądania ostatnich odcinków "Rodu smoka". Z przyjemnością będziecie sięgać po niego, aby zerknąć na drzewo genealogiczne lub pomyśleć nad połączeniem się poszczególnych wątków. Zdecydowanie polecam!

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Iskierka czyta , Blogger