WYWIAD: Dominika Rosik

Witam Was moi Drodzy Czytelnicy :)

Jest to mój drugi wywiad w historii mojego bloga. Kolejny z osobą, która jest mi bardzo bliska, której książkę pokochałam od samego początku. Dominika to bardzo sympatyczna osoba, która również wspiera mnie w mojej ścieżce czytelniczej. Jej debiutancka powieść pt. "Projekt Królowa" była wciągająca, pełna niespodzianek i nieprzewidywalna. Jest to dla mnie kolejna osoba, która utwierdza mnie w przekonaniu, że polscy autorzy piszą na naprawdę dobrym poziomie. Bardzo jej kibicuję i liczę na to, że na rynku jak najszybciej, z wielkim sukcesem pojawią się niedługo kolejne książki jej autorstwa. 

1.Może na początek powiedz dwa słowa o sobie i swojej książce? 
Uwielbiam książki, muzykę, jogę, azjatyckie jedzenie oraz filmy. Mam cudowną rodzinę i przyjaciół, z którymi staram się spędzać jak najwięcej czasu. Od dziesięciu lat mieszkam w Warszawie, ale serce pozostawiłam w Wielkopolsce, z której pochodzę.
Możecie mnie znaleźć na Facebooku, pod adresem mailowym dominikarosik.autorka@gmail.com, a także na instagramie, gdzie piszę o książkach, które mnie urzekły. Kontakt z czytelnikami, blogerami, a także innymi autorami to jedna z najlepszych rzeczy związanych z pisarstwem!
Mój debiut „Projekt Królowa” to mieszanka science fiction, thrillera psychologicznego oraz romansu. Pełna tajemnic, niepewności oraz wydarzeń, które prowadzą do zaskakującego (mam nadzieję) finału. 

2.Skąd wzięła się inspiracja na "Projekt królowa"?
Wszystko zaczęło się od szachów. Kiedy byłam mała, grałam w nie ze swoim dziadkiem. Dziadek, a później tata – uczyli mnie podstaw gry, cierpliwości oraz strategicznego myślenia. Myślę, że z powodu mojego sentymentu do szachów, zdecydowałam się na umieszczenie ich w fabule. Odkąd pamiętam lubiłam też obserwować ludzi. Fascynował mnie sposób, w jaki potrafią reagować w różnych sytuacjach, więc uznałam, że uwikłanie moich bohaterów w eksperyment pozwoli mi połączyć obie fascynacje. Ponadto, jestem zdania, że inspiracje pochodzą z naszych doświadczeń, obserwacji, przemyśleń, miejsc, które odwiedziliśmy, książek, które przeczytaliśmy, czy bliskiej nam muzyki. Trudno jest o nich opowiedzieć, ponieważ większość z nich jest nieuświadomiona. Po prostu tkwi w naszym wnętrzu i czeka na uwolnienie. Chętnie opowiedziałabym o niektórych inspiracjach, ale niestety zdradziłabym zakończenie książki. Zachęcam więc do przeczytania powieści i zadawania mi pytań w wiadomościach prywatnych. 


3.Jak rozpoczęła się Twoja historia z pisaniem książek?
Zawsze lubiłam pisać. Kiedy byłam nastolatką pisałam listy do swoich przyjaciół, wiersze oraz krótkie opowiadania. Często wracam do tego momentu, w którym zdecydowałam się na napisanie powieści i sama jestem zaskoczona, że naprawdę to zrobiłam! W tamtym okresie potrzebowałam po prostu odskoczni od codzienności. Przed urodzeniem dzieci dużo pracowałam, więc brakowało mi aktywności zawodowej. Chciałam się rozwijać, tworzyć, robić coś tylko dla siebie. Pisanie całkowicie mnie pochłonęło. Pamiętam, że nie mogłam w nocy spać, ponieważ tysiące myśli zalewało moją głowę. Czasami wstawałam i je zapisywałam, a innym razem pozwalałam im uciec, żeby chociaż raz na jakiś czas się wyspać J Nawet nie wiem, jak to się stało, że zaczęłam każdą wolną chwilę poświęcać pisaniu. W końcu przelałam „na papier” całą historię. Może nie wszystko wyszło tak, jak powinno, ani nie tak, jak to sobie wyobrażałam, ale jednak stworzyłam coś swojego. Niemniej jednak, byłam bardzo zaskoczona (i szczęśliwa), kiedy otwierając drzwi do mojego świata, wydawnictwo Zysk i S-ka przyjęło zaproszenie, a co więcej – urzeczywistniło moje marzenie. Wpuściło Was do środka. 

4.W jaki sposób piszesz, otacza Cię bałagan, porządek? Biurko, łóżko?
Lubię mieć wokół siebie porządek. Jeśli otacza mnie zbyt wiele nieuporządkowanych przedmiotów to nie jestem w stanie się skupić. Najczęściej piszę w kuchni lub salonie, otoczona regałem z książkami. Pisząc zawsze słucham muzyki. Jeśli szukam inspiracji z pewnością będzie ona głośna; jednak tworząc opisy, czy nanosząc poprawki, decyduję się na muzykę filmową, instrumentalną, lub klasyczną. Nie wyobrażam sobie również pisania bez filiżanki aromatycznej kawy lub japońskiej zielonej herbaty. 

5.Ekspetymenty na ludziach, obawiasz się takiej sytuacji w realnym świecie, czy to tylko element pomysłowej fabuły?
Mam nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji, w której eksperymenty na ludziach stałyby się rzeczywistością. Moja książka stanowi niejako przestrogę przed takim procederem. Cena, jaką przyjdzie za takie działania zapłacić, nieważne jak wzniosłe ideały będą przyświecać takim eksperymentom, będzie zbyt wysoka. 

6.Czy kochasz szczególnie któregoś z bohaterów swojej książki?
Lubię większość swoich bohaterów, chociaż szczególną sympatią darzę Alexandra. Podobają mi się bohaterowie niejednoznaczni, którzy potrafią zaskoczyć innych, a także samych siebie. Myślę, że większość z nas nie jest w stanie przewidzieć, jak zachowałaby się w różnych sytuacjach. Mamy swoje przekonania, doświadczenia, światopogląd, ale tak naprawdę dopiero realne zagrożenie, czy też problem, z którym musimy zmierzyć się po raz pierwszy pokaże, jacy jesteśmy naprawdę. Nie ma ludzi doskonałych; wierzę też, że nie zawsze da się z łatwością ocenić kto jest dobry, a kto zły. Czasami podejmujemy decyzje niezgodne z własnym sumieniem, aby ochronić innych, wobec tego, czy w takim wypadku możemy mówić o złych intencjach? 
Właśnie takie pytania zadawałam sobie tworząc większość ze swoich postaci, a szczególnie osobę Alexa. Muszę przyznać, że często dziwiło mnie jego zachowanie. Odnosiłam nawet wrażenie, że siedzi obok mnie i byłam naprawdę podekscytowana spisując jego myśli. Dlatego w drugim tomie to właśnie jego osobie poświęciłam najwięcej wątków, chociaż spotkamy się także z innymi bohaterami.

7.Kto lub co pomaga Ci w chwilach słabości?
Nie pozwalam sobie na zbyt długie chwile słabości. Szkoda mi na nie czasu, co oczywiście nie znaczy, że ich nie miewam. W takich momentach zawsze szukam oparcia w moim Mężu, Mamie, Babci oraz przyjaciołach. Zawsze mogę na nich liczyć. Dzięki nim, bardzo szybko odzyskuję uśmiech oraz motywację. Sądzę, że również joga pozwala mi na zachowanie równowagi wewnętrznej. Praktykuję kilka razy w tygodniu i po zajęciach moja energia wzrasta pięciokrotnie!

8.Jeżeli możesz nam zdradzić, to co lub kogo kochasz najbardziej na świecie?
Kocham swoją rodzinę. Męża, dzieci, rodziców, przyjaciół. Nie wyobrażam sobie bez nich życia!

9.Jak obchodzisz dzień walentynkowy?
Szczerze mówiąc nie przepadam za Walentynkami. Uważam, że kochając kogoś powinniśmy okazywać naszą miłość codziennie. Tylko jedna rzecz sprawia, iż tego dnia jestem skłonna wyjść z domu – dobra kuchnia. Więc w Walentynki możecie mnie spotkać w restauracji, w której zachwycam się pysznym (prawdopodobnie azjatyckim) jedzeniem. 

10.Jakie są Twoje dalsze plany względem pisania książek?
Planuję dokończyć trylogię. W międzyczasie napisałam zupełnie inną powieść, którą mam nadzieję kiedyś poprawię na tyle, by również mogła ujrzeć światło dzienne. W chwili obecnej w moim życiu wiele się zmienia i muszę naprawdę mocno się nagminastykować, żeby znaleźć czas na pisanie, ale niebawem powinnam ukończyć drugi tom „Projektu Królowa”. Jestem bardzo ciekawa, czy przypadnie Wam do gustu. 

11.Trzy krótkie rady dla początkującego pisarza?
1.Pisać. Warsztat pisarski to nieustanna praca nad stylem pisania. Stephen King napisał w swoim poradniku, że należy narzucić sobie pewien schemat: pięć, dziesięć stron dziennie. Myślę, że miał rację. Powinniśmy każdą chwilę wykorzystywać na doskonalenie warsztatu. Uwierzcie mi, naprawdę można ujrzeć różnicę pomiędzy tekstem napisanym na początku, a tym, który napisaliśmy po kilku miesiącach, czy latach praktyki. 

2.Nie poddawać się. Pamiętajcie, że wielu znanych autorów zostało odrzuconych na początku swojej kariery pisarskiej. Jednak nigdy się nie poddali. I w końcu im się udało.

3. Jeszcze raz pisać. Bo pisanie to Wasza pasja. Piszcie dla samych siebie, a reszta przyjdzie sama.
________________________________________________________________________________
Mam nadzieję, że wywiad Wam się podobał. Starałam się, aby pytania nie powtarzały się za bardzo z tymi wywiadami, które możecie znaleźć na innych blogach. Dzięki temu myślę, że mieliście okazję poznać trochę innych, nowych informacji o sympatycznej Dominice :) 

Bardzo zachęcam do kupna "Projektu Królowa" i zapoznania się z tą niebanalną historią, jaką stworzyła autorka!
Dominika Rosik 

4 komentarze:

 1. Nie znam autorki, nie znam książki - ale sam wywiad jest ciekawy i zachęca po zapoznanie się z jej twórczością :)

  kasiaiksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mój gatunek książki, ale wywiad świetny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Genialny wywiad i bardzo trafne pytania. Autorka wydaje się być bardzo pozytywną i miłą osoba. Do tego zachęciła do sięgnięcia po swoją książkę.
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wywiad i co najważniejsze rzetelny. Nie znałam do tej pory twórczości pani Rosik ale ta ciepła opowieść jaką tutaj przelałyście zachęca mnie by to zmienić.

  Pozdrawiam!
  Ewa
  www.mybooksandpoetry.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Iskierka czyta , Blogger