Weteran- Katy Regnery

"Został okaleczony podczas służby dla swojego kraju, lecz po jej zakończeniu ten sam kraj 
nie był mu za nią wdzięczny. Przez pierwsze pięć lat po powrocie topił smutki w 
alkoholu, targany wściekłością dzień i noc. Panna Potts lojalnie trwała przy nim 
przez tamten mroczny okres, przez cały czas okazując mu tylko ciepło i życzliwość; 
potem odkrył zasoby rodzinnej biblioteki. Książki dosłownie uratowały mu życie."

Nie będę trzymać Was w niepewności i już na samym wstępie napiszę Wam, że ta książka jest CUDOWNA. Także jeżeli ktoś z Was jeszcze się waha, czy po nią sięgnąć, to teraz będzie miał okazję zapoznać się z argumentami pt. "dlaczego musisz to przeczytać?". Ja muszę przyznać, że mam słabość do historii, w których występują wojskowi. Cenię sobie ten zawód i lubię męskich, wysportowanych, honorowych facetów. To coś, co sprawia, że książka od razu staje się dla mnie lepsza. Ale jeszcze nie miałam okazji czytać o bohaterze, który byłby weteranem... okaleczonym podczas wojny. O ile "Piękna i bestia" była/jest bajką skierowaną raczej do dzieci, o tyle współczesna wersja tej baśni pokazuje, że takie historie mogą zdarzyć się w realnym świecie. Jest to niesamowita historia o tym, jak miłość pokonuje wszelkie przeszkody. O tym, jak bratnie dusze odnajdują się na świecie. Oraz o tym, że wygląd niekoniecznie jest sprawą nadrzędną w związku. Bardzo podoba mi się nasza okładka. Uważam, że jest o wiele lepsza, niż ta zagraniczna, co bywa raczej rzadkością.

Autorka ma przyjemny styl i już wiem, że z pewnością sięgnę po kolejne jej książki. Katy Regnery z czułością pisze o bohaterach. Nie tworzy sztucznych scen, by zirytować lub wzbudzić sensacje. Całość (opisy otoczenia/akcja/dialogi) opisana jest tak naturalnie, że sprawia wrażenie, jakbyśmy uczestniczyli w tych wydarzeniach, bądź oglądali dobry film. Książkę poznajemy po trochu z perspektywy zarówno Ashera, jak i Savannah. To daje nam szczegółowy obraz tego, jak zmieniały się obie te postacie z upływem kolejnych kartek. Autorka zauroczyła mnie niespieszną fabułą, w której centralnym punkcie stanęły wielkie emocje i krok po kroku ukazywała piękno oraz tragizm, jakimi zostali naznaczeni bohaterowie. Jest tutaj pewna finezja, która sprawia, że ciężkie tematy, jakie porusza Katy są jednocześnie otoczone nutką miłości, delikatności i oryginalności. „Dwanaście kamieni milowych każdego związku”, to jeden z artykułów, na które natrafia w gazecie ślubnej siostra głównej bohaterki i ten temat jest obecny do ostatniej strony. Książkę można podzielić na owe dwanaście etapów i ten pomysł jest niesamowicie ciekawy. Jako, że „Weteran” to historia o dorosłych i dla dorosłych, znalazły się tu także sceny miłosne pomiędzy dwójką głównych bohaterów. Nie jest to jednak główny element tej książki, który zamieniłby ją w erotyk. Sceny napisane są z wyczuciem, adekwatnie do sytuacji, w jakiej znajdują się bohaterowie. 

"Problem z nadzieją polega tym, że musisz zaakceptować możliwość, 
że możesz nie otrzymać tego, na co tak desperacko masz nadzieję."

SAVANNAH została zdradzona i porzucona przez mężczyznę, któremu zaufała, straciła wymarzoną karierę dziennikarki w Nowym Jorku, przez co musiała wrócić swojego rodzinnego miasteczka. W czasie przygotowań do ślubu młodszej siostry dostaje możliwość napisania artykułu, który da jej szansę na powrót do zawodu. Postanawia napisać o Asherze Lee, weteranie wojennym, stroniącym od ludzi, miejscowym "pustelniku". ASHER po powrocie z wojny w Afganistanie zaszył się w swoim domu na wzgórzu i nie opuścił go nawet na chwilę od ośmiu lat. Podczas misji w Afganistanie stracił rękę i pół twarzy, a jego kalectwo i ukrywanie się w domu od lat, stało się podstawą do powstania miejskich legend na jego temat. Nieco wbrew sobie i na ustalonych przez siebie zasadach, Asher zgadza się udzielić wywiadu pięknej dziennikarce. Dla dziewczyny Asher Lee miał być ostatnią deską ratunku, materiałem na szybki i ciekawy wywiad. Ku jej zaskoczeniu weteran wojenny okazuje się być nie tylko miejską legendą, ale inteligentnym człowiekiem o walecznym sercu, który wywróci świat Savannah do góry nogami. Pytanie tylko: co Savannah będzie w stanie opisać w swoim materiale, aby odzyskać karierę? Zwycięży miłość, czy jednak ambicja?

Autorka poruszyła kilka bardzo ważnych tematów, między innymi odrzucenia w społeczeństwie. Asher zmaga się z okaleczeniami wojennymi i traumą, jaką przeżył. Pełni on tutaj rolę Bestii i mieszka samotnie na wzgórzu. Savannah została oszukana i wraca do domu z podkulonym ogonem. Miejscowi oceniają jej wyjazd z miasta jako życiową porażkę i porwanie się z motyką na słońce. Nowa wizja tej historii mnie oczarowała. Oboje wyjechali z Danvers. Ona za karierą, a Asher za wielkimi ideałami. Wrócili, by lizać rany, a są uważani za dziwaków, choć ich celem była walka o własne marzenia i ideały. Świetnie ukazane emocje, przemyślany sposób opisu wydarzeń i klimat amerykańskiego sąsiedztwa to nie jedyne plusy powieści. Na pochwałę zasługuje również kreacja bohaterów zarówno tych pierwszoplanowych, jak i pobocznych. Ich charakter poznajemy nie tylko przez bezpośredni opis, ale też po zachowaniu, czy sposobie wypowiadania się. Postacie mają rozbudowane tło psychologiczne oraz swoją rolę do odegrania, nic nie wydaje się być tutaj przypadkowe.

"Weteran" od samego początku wciągnął mnie w wir wydarzeń, które z każdą stroną obfitowały w coraz to intensywniejsze emocje. Żyłam tą historią, a jest ona piękna, wzruszająca i niesamowita. Ta książka to zdecydowanie nie "zwykły" romans, który przeczytacie i zapomnicie. To poruszająca historia, która przypomina, że niezależnie od wyglądu każdy zasługuje na szczęście i normalne życie, że nie ocenia się po wyglądzie, ale po tym, jaki ktoś jest wewnątrz. To życiowa, prawdziwa powieść o miłości obok której nie sposób przejść obojętnie. Weteran” jest pierwszą książką z serii Współczesne baśnie. Cała seria liczy w sumie osiem tomów (!!!), każda oparta na innej baśni. Mam ogromną nadzieję, że reszta książek pojawi się jak najszybciej w Polsce, bo ja zakochałam się w twórczości Katy Regenery. Następny tom ma być współczesną wersją Jasia i Małgosi, więc całość zapowiada się równie intrygująco! Zdecydowanie, stuprocentowo szczerze polecam Wam tą cudowną historię! To coś, z czym trzeba się zapoznać :) 

"Nie martwię się, że znajdziesz kogoś innego, ponieważ na całej ziemi nie ma nikogo
 innego, kto kiedykolwiek pokocha cię tak bardzo, jak ja. To niemożliwe, ponieważ
 żaden mężczyzna nigdy nie kochał kobiety tak bardzo, jak ja kocham ciebie. I nie 
martwię się tym, że ja znajdę kogoś innego, ponieważ przywróciłaś mnie z martwych 
dałaś mi w życiu drugą szansę. Jesteś moim cudem, (...) i zawsze będę należał do ciebie."

4 komentarze:

 1. Jako że kolejno poznaję wszystkie pozycje od wyd niezwykłego to na weterana na pewno przyjdzie czas 💖

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno przeczytam tę książkę ,bo bardzo wiele o niej słyszałam dobrych opinii. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak wiesz, nie jest to 'mój' gatunek, jednak Twoja recenzja jest tak przekonująca, że może kiedyś się przełamię. Zwłaszcza, że jest to nieszablonowy romans tylko coś głębszego. Zapiszę sobie ten tytuł na liście 'za kilka lat'. Może grubiej po 30stce coś mi się pozmienia ;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wielką ochotę na tę książkę. Super, że to nie jest "zwykły romans", bo poszukuję właśnie czegoś innego, pięknego, zadziwiającego. Cieszę się, że ta książka jest właśnie takim typem ksiazki. Nie mogę się doczekać czytania!
  potegaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Iskierka czyta , Blogger